7. 6. 2017

🐝PČ - Včelí úly


Na úly potřebujeme:

  • krabice, kartony
  • řezák, nůžky
  • lepící páska, lepidlo
  • temperové barvy, štětce
  • papíry a barevné papíry


Úly jsem dělala s žáky 2. třídy. Modrý úl má jedno okýnko, kterým můžete nakouknout do úlu. Najdete v něm včeličky, které jsme dělali z barevného papíru (klasicky jako housenku, ze dvou proužků papíru a překládáme). V růžovém úlu je nalepená sklenice medu, ve které jsou napsána jména žáků, kteří se na společné práci podíleli a zelený úl má okýnka tři, v každém z nich najdete nějaké informace o včelách. 


Zelený úl - okýnka TEXT:
Co nám včely dávají - Vosk, med a propolis jsou 3 důležité suroviny, které by lidé bez včel neměli. Včelí vosk je hlavním materiálem pro stavbu pláství. Vzniká ve speciálních orgánech na zadečcích včelích dělnic. Med vzniká tak, že létavky nosí do úlu nektar a medovici. Dělnice je smíchají se svými slinami a potom vyplivnou do buněk plástve. Propolis vzniká s rozmanitých pryskyřic a lepkavých látek, které dělnice sklízejí z poupat.

Obrázek - Létavka shromažďuje květový nektar -> v úle předává nektar dělnici -> dělnice umisťuje med do buněk plástve.

Mlsné včely - Většina medu, který včely vyrobí, se neocitne u včelaře, nýbrž je snědena včelami samotnými. Průměrné včelstvo ročně spotřebuje 70-110kg medu a 17-35kg nakvašeného pylu.


Úly jsme si vystavili na chodbě u šaten spolu s Mrňouskama 😊

Žádné komentáře:

Okomentovat