4. 10. 2017

🐘 Sloni + Světový den zvířat 4.10

4.10. Světový den zvířat - na každý den v tomto týdnu si děti (ŠD) z pytlíku vylosují jedno zvíře, o kterém si budeme v ten den číst, povídat si, malovat apod.

Včera bylo naše zvíře SLON.

Krátce o tomto svátku:
4. říjen je dnem výročí úmrtí Františka z Assisi, patrona a přítele všech němých tváří. Tento světec žil v letech 1181 - 1226 a proslul svou obrovskou láskou ke zvířatům - svůj život zasvětil péči o opuštěná, nemocná a týraná zvířata.
V nejrůznějších koutech světa probíhá oslava života zvířat ve všech jeho podobách.

A teď zpátky ke SLONŮM - článek z časopisu Vláček:
SLON AFRICKÝ
žije na afrických savanách. Je to největší suchozemské zvíře. Dospělý slon váží 7,5 tuny, to je pro představu asi jako pět aut. Sloni jsou neuvěřitelně pohyblivý, dokážou běžet až rychlostí 40km/h. Sloni jsou býložravci, to znamená, že jedí trávu, listí, plody, semínka a kořínky. Pro získávání potravy používají sloni dlouhý chobot, s nímž se dají zvedat velké klády i burský oříšek. Také se s jeho pomocí může slon napít či osprchovat. A při plavání dobře slouží jako dýchací trubice. Věděli jste, děti, že slon je výborný plavec? Dokáže naráz uplavat skoro 50 kilometrů.


SLON INDICKÝ
žije v indické džungli. Je mnohem menší než africký bráška. Má menší uši a na čele má dva hrbolky. Podle toho ho snadno poznáte. Také se dá mnohem lépe vycvičit. Pomáhá lidem při těžbě dřeva. Slouží i jako dopravní prostředek. Už jste někdy jeli na slonovi? V Indii jsou sloni uctíváni pro svou sílu a inteligenci. Krásně vystrojení sloni se zúčastní slavnostních přehlídek.

Tvoření - slona děti vykreslily - rozveselily barevnými pastelkami a potom nalepily na výkres A4, na který pro něj namalovaly krajinu (vodové barvy).


Šablona slona a omalovánka navíc ke stažení TADY (heslo: slon)

Další činnosti:
  • omalovánka navíc
  • prohlížení si knihy se zvířaty a obrázků slonů
  • stavění slona z lega

Žádné komentáře:

Okomentovat